Rosenfee

Rośliny, kwiaty, ogrodnicze porady i inspiracje


#1 2013-11-27 19:39:47

Rosenfee

Administrator

Zarejestrowany: 2013-11-26
Posty: 21
Punktów :   
WWW

Uprawa borówki amerykańskiej

Ponieważ co raz częściej klienci naszego centrum wybierają borówkę amerykańską pojawia się w śród nich pytanie jak uprawiać tą roślinę by ładnie rosła i owocowała. Dlatego też postanowiłam poruszyć ten temat na forum. W naszej szkółce specjalizujemy się w produkcji borówki, posiadamy najlepsze odmiany które testujemy na własnej mini plantacji dlatego też mamy duże doświadczenie z uprawą tej rośliny. Pierwszy raz uprawę borówki zaczęliśmy początkiem lat 90, sadzonki sprowadzone z Niemiec były początkiem niesamowitej przygody. Wówczas w Polsce mało kto uprawiał borówkę a my nie bardzo wiedzieliśmy jakie ma wymagania i jak należy o nią dbać. Na początku nie było łatwo ale po wielu próbach zmiany ziemi, przesadzeniu w inne miejsce w końcu pojawiły się owoce. Były bardzo smaczne więc postanowiliśmy że warto zająć się uprawą tej rośliny. Wiele osób dopiero teraz przekonuje się że warto poświęcić tej roślinie troszkę miejsca w ogrodzie. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach uprawy a potem można cieszyć się wspaniałymi owocami. Borówki nie powinno się sadzić pojedynczo gdyż dużo lepiej owocuje zapylając się krzyżowo. Można wybierać w śród wielu odmian owocujących w różnych odstępach czasu gdyż możemy wówczas cieszyć się owocami przez całe lato. Najlepiej rośnie ona na glebach silnie kwaśnych. Optymalne pH wynosi 3,8 – 4,8. Plony są znacznie niższe na glebach o pH 5,5, zaś powyżej 6 rośliny przestają rosnąć, liście przebarwiają się na zielonkawożółty, co nazywamy chlorozą. Również, gdy pH jest zbyt niskie (np. 3,2), rośliny wykazują objawy chorobowe.  Niezmiernie ważna jest stała umiarkowana wilgotność gleby, ponieważ w okresie wegetacji borówka wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę. Poziom wody gruntowej w okresie wegetacji borówki powinien być utrzymany na wysokości 35-60 cm, zależnie od rodzaju gleby. Najlepszym sposobem prowadzenia plantacji borówki jest ściółkowanie materiałem organicznym, gdyż stwarza najbardziej naturalne, korzystne warunki jej wzrostu i owocowania. Dzięki ściółce rośliny rzadziej cierpią na brak wody i składników pokarmowych. Rozkładająca się ściółka dostarcza krzewom łatwo przyswajalnych składników mineralnych, chroni glebę przed wyparowaniem wody, a ponadto utrzymuje temperaturę gleby latem na równym poziomie, zimą zaś chroni korzenie przed przemarznięciami. Dzięki ściółce pH gleby utrzymuje się przez długi czas na właściwym poziomie. Najlepszym materiałem do ściółkowania są trociny z drzew iglastych i kora sosnowa. Rośliny powinny być sadzone w odległości ok 100-120cm żeby można się między nimi spokojnie poruszać a także żeby docierało światło. Miejsce uprawy borówki powinno być oczywiście dobrze nasłonecznione gdyż wówczas mamy pewność że owoce będą słodkie. Co 5 lat warto odmładzać stare, zdrewniałe pędy, dzięki temu roślina lepiej się krzewi i owocuje. Mam nadzieję że moje porady nieco pomogły, chętnie też odpowiem na wszelkie pytania. http://iv.pl/images/54148732065060200245.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.klanspat.pun.pl www.nieuki.pun.pl www.my-own-world.pun.pl www.swd-fight.pun.pl www.hip-hop-subkultura.pun.pl